شهرستان کلیبر

نوشته شده توسط مدیر سایت on . Posted in شهرستانها

شهرستان کلیبر

سابقه تاریخی

سیاح غرب به نام ابن‌حوقل در سال ۳۶۷ هجری از منطقه کلیبر دیدن کرده و می‌نویسد: سیاه‌کویه (قره داغ) کوهی بس بزرگ است و مردم آنجا به سیصد زبان تکلم دارند. در سراسر آن باغ‌ها و گل‌ها و آبراهه‌ها و نیز فلاحان دیده می‌شوند، سرزمین پر برکت و حاصلخیز است چنان‌که میوه‌های آن هدر رود و خوردن آن رایگان است. در این ناحیه همیشه ابر است و آفتاب کمتر می‌تابد.

موقعیت جغرافیایی

شهرستان کلیبر با وسعت 2072 كیلومتر مربع (4.5 درصد مساحت استان) در 165 کیلومتری تبریز واقع شده و از سمت شمال با شهرستان خداآفرین، از سمت شرق با استان اردبیل، از سمت غرب با شهرستان ورزقان و از سمت جنوب با شهرستان اهر هم‌مرز است.

اقلیم و آب و هوا

شهرستان کلیبر از نظر آب و هوا چهار فصل، داراي تابستان‌هاي معتدل، كوه‌هاي جنگلي پوشيده از درخت و زمستان‌هاي پربرف است. از لحاظ پستي و بلندي اين شهرستان منطقه‌اي كوهستاني بوده و رشته كوه اصلي آن با نام قره‌داغ داراي قلل متعدد با ارتفاعات متفاوت است. بيشتر قلل اين رشته كوه در دو شهر اهر و كليبر واقع شده و از جمله قلل گشت‌سر (2940 متر)، قاضي بلاغ (2700 متر)، شيور (2652 متر)، سارپارق (2860 متر) و زينقالو (2900 متر) در این منطقه استقرار يافته‌اند.

نقاط تاریخی و دیدنی

قلعه بابک یا قلعه بذ (مهم‌ترین اثر به جا مانده از تمدن‌های گذشته بر بالای کوه‌های مهجور در ۵ کیلومتری جنوب غربی کلیبر)، قلعه پیغام (در ۱۰ کیلومتری جنوب کلیبر در نزدیکی روستای پیغام مربوط به دوران قبل از اسلام)، مسجد جامع کلیبر، قصر آيینه‌لو، تفرجگاه قلعه دره‌سی (در ۳ کیلومتری جنوب غرب کلیبر (اخیرا در این منطقه عملیات اجرایی ساخت تله‌کابین و مجتمع تفریحی آغاز شده است)

kaleybar map

 آدرس: تبریز – خیابان ارتش جنوبی – روبروی خیابان ارک              تلفن: 6-35546164   فاکس:35543953    کدپستی: 5137653363   ایمیل: info@eachto.ir