شهرستان شبستر

نوشته شده توسط مدیر سایت on . Posted in شهرستانها

شهرستان شبستر

سابقه تاریخی

شهرستان شبستر كه در دفاتر مالياتي سابق و مكاتبات اداري به نام (ارونق و انزاب) مضبوط و در بين اهالي محل و شهرستان‌هاي همجوار به نام گونئي مشهوراست، درشمال غربي تبريز واقع شده است. شبستر از شهرهای قديم آذربايجان است که نام آن در كتاب‌های بسياری آمده است. بخشی از آوازه شبستر نیز به وجود بزرگانی چون شيخ محمود شبستری صاحب مثنوی گلشن راز و ميرزا علی اكبر معجز شبستری شاعر طنزسرای برجسته آذربايجان مربوط می‌شود.

موقعیت جغرافیایی

شهرستان شبستر با وسعت 2630 كیلومتر مربع (5.8 درصد مساحت استان) در 65 کیلومتری تبریز واقع شده و از سمت شمال با شهرستان‌های مرند و ورزقان، از سمت شرق با شهرستان تبریز، از سمت غرب با استان آذربایجان غربی و دریاچه ارومیه و از سمت جنوب با شهرستان‌های تبریز و اسکو هم‌مرز است.

اقلیم و آب و هوا

كوهستان ميشو که در امتداد كوه‌هاي قره‌داغ قرار گرفته مانند ديواري سرتاسر شمال شهرستان شبستر را مي‌پوشاند و اين شهرستان را از شهرستان مرند و خوي جدا مي كند. تنوع زيستي و جانوري اين كوهستان تأثيرات اكولوژي و اكوسيستمي غیرقابل انکاری در آب و هوا و زيست بوم منطقه داشته است. آب و هوای شهرستان شبستر در تابستان‌ها معتدل و در زمستان‌ها سرد است. اثر بادهای مرطوب مديترانه‌ای که از فراز کوه‌های مرزی ترکيه و آذربايجان غربی می‌رسند، در اين منطقه کاملا نمايان است. به علاوه رطوبت درياچه اروميه در اين شهرستان موثر است. به طور کلی آب و هوای شهرستان شبستر معتدل و نيمه مرطوب بوده و در شهر شبستر بيشترين درجه حرارت در تابستان‌ها 28 درجه بالای صفر و کم‌ترين آن در زمستان‌ها 18 درجه زير صفر است. ميزان بارش سالانه در شهر شبستر به طور متوسط در حدود 350 ميلی‌متر است.

نقاط تاریخی و دیدنی

مسجد جامع تسوج (مربوط به قرن دهم هجري)، مقبره شیخ محمود شبستری (مربوط به قرن هفتم هجري)، شهر تاریخی سیس (در۱۴ کيلومتري شبستر و دارای آثاری چون سنگ حجاري شده قيزيل‌داش، مزار پير رجب، مزار شيخ اسماعيل، مسجد محمد حنيفه ومقبره باله حسن)

shabestar map

 آدرس: تبریز – خیابان ارتش جنوبی – روبروی خیابان ارک              تلفن: 6-35546164   فاکس:35543953    کدپستی: 5137653363   ایمیل: info@eachto.ir