آئین های سنتی نوروز در آذربایجان شرقی برگزار می شود

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقیاز برگزاری آیین های سنتی نوروزی با اجرای طرح نوروزگاه در استان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی ، مرتضی آبدار با اعلام این خبر گفت: این طرح به اهتمام اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی در راستای حفظ و احیای آئین های نوروزی و با شعار « نوروز، میراث صلح و دوستی، پیوند فرهنگی و طبیعت » در تبریز و شهرستان های استان برگزار می شود.

او خاطر نشان کرد: این استان به پشتوانه تاریخ و فرهنگ غنی خود، دارای خرده فرهنگ های بسیاری در رابطه با جشن نوروز است ومعرفی این آئین ها یکی از اهداف طرح ملی نوروزگاه به شمار می رود.

وی اجرای نمادین رسوم نوروزی از جمله تکم خوانی، موسیقی عاشقی، بازی های سنتی آذربایجان، مراسم مرتبط با چهارشنبه آخر سالو نمایشگاه صنایع دستی و پوشاک سنتی آذربایجان را از جمله برنامه های در نظر گرفته شده برای طرح نوروزگاه در استان اعلام کرد.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقیبا بیان اینکه این طرح از 26 تا 30 اسفند و در ایام نوروز برگزار می شود، اظهار کرد:  این رویداد فرهنگی در محل حیاط سرای امیر و در ایام نوروز در بازارچه دائمی صنایع دستی تبریز برگزار و در آن ها مراسم نوروزخوانی مانند تکم گردانی و سایاچی اجرا می شود.

آبدار ادامه داد: حیاط امیر بازار تاریخی تبریز در ایام منتهی به نوروز و بازارچه دائمی صنایع دستی تبریز در روزهای عید نوروز به عنوان مکان ثابت برای اجرای نمادین آئین های نوروزی انتخاب شده است.

وی یادآوری کرد: آئین های سنتی آذربایجان در ایام نوروز شامل مراسم استقبال عید نوروز مانند سبزه رویاندن، خانه تکانی، اجرای آیین های چهارشنبه آخر سال، شال انداختن، چهارشنبه ننه و مراسم مرتبط با آب و برنامه های مربوط به تحویل سال مانند رسم تهیه آب چهل یاسین، دید و بازدید عید و بازی های مرتبط با نوروز است.

انتهای پیام/

برچسب ها: آئین های سنتی نوروز در آذربایجان شرقی/ شعار « نوروز، میراث صلح و دوستی، پیوند فرهنگی و طبیعت/ مراسم نوروزخوانی مانند تکم گردانی و سایاچی

 آدرس: تبریز – خیابان ارتش جنوبی – روبروی خیابان ارک              تلفن: 6-35546164   فاکس:35543953    کدپستی: 5137653363   ایمیل: info@eachto.ir