"گره چینی" هنر آمیخته با فرهنگ اصیل ایرانی

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری آذربایجان شرقی، هفتمین نمایشگاه ملی صنایع دستی تبریز با حضور هنرمندان چیره دست کشور پهناورمان در حال برگزاری است.

این نمایشگاه که مامن همدلی و همکاری هنرمندان ایران زمین است در راستای معرفی ظرفیت های هنری و ایجاد فضایی مناسب جهت عرضه آثار خلاقانه این هنرمندان مبتکر، برپا شده است.

معرفی هنرمندان و آثار خلاقانه آن ها یکی از مهم ترین اهداف برگزاری این نمایشگاه ملی است، چراکه شناخت دقیق و جامع هنرهای سنتی و دستی هنرمندان ایران امری مدنی است تا به وسیله آن بتوان از هنر و هنرمندان این مرز و بوم حمایت و زمینه های لازم را برای حفظ و پاس داشت این گنجینه با ارزش فراهم کرد.

در همین راستا برآنیم تا در سری گزارشات روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان با معرفی هنرمندان شرکت کننده و همچنین آثار ارزنده آن ها؛ گذر کوتاهی در تماشاخه فاخر هنر ایران اسلامی داشته باشیم.

*هنر گره چینی مازندران

هنر گره چینی فقط در معماری رواج ندارد و یکی از زیرشاخه‌های صنایع چوب نیز می‌باشد. هنر گره چینی هنری زیبا و اصیل است که به دلیل زحمت زیاد هزینه زیادی هم در بر دارد و می‌توان نمونه‌های این هنر را که بر روی چوب انجام گرفته در اماکن متبرکه مانند آستان قدس رضوی و یا حرم شاه‌عبدالعظیم مشاهده نمود.

"یعقوب روحی" هنرمند مازندرانی از سابقه فعالیت خود در این رشته سخن به میان آورد و گفت: هنر گره چینی قدمتی مقارن با  دوره صفویه دارد، این هنر پیش‌تر در استان کردستان رایج بوده بعد از آن به تدریج در استان‌های اصفهان، یزد و مازندران رواج یافته و به صورت حرفه ای پیگیری شده است، من نیز به عنوان یکی از فعالان این رشته این هنر را 20 سال ادامه داده و هم اکنون نیز در حال فعالیت هستم.

وی درباره کاربرد این هنر تشریح کرد: این هنر را از زمان گذشته تا کنون بیشتر می توان  با اشکال هندسی در و پنجره های قدیمی یا میزهای عسلی کوچک و ساعت‌ها دید اما در طول سال‌های فعالیت، ما بر آن شدیم تا تنوع لازم را مطابق با زمان و سلیقه مشتری تغییر داده و آن را بیشتر کاربردی‌تر کنیم به همین خاطر کارهای خود را  مدرن تر و به شکل تزیینی نیز در آوردیم به طوری که برای اولین بار لیوان گره چینی شده را ابداع کردیم.

هنرمند جوان مازندرانی در ارتباط با بازار کار این هنر افزود: بازار کار این هنر در شهر خودمان بسیار خوب و قابل توجه است اما با خارج شدن از شهر مازندران و شهرهای مذکور که این هنر در آن جا رواج دارد این هنر از رونق افتاده و خواهان زیادی ندارد، بطوریکه  هنگام شرکت در نمایشگاه های مختلف بسیاری از مردم آشنایی کاملی با این رشته و کاربرد آن ندارند.

روحی ادامه داد: هدف از شرکت ما در نمایشگاه‌های صنایع دستی معرفی کارهای خود و همچنین برقراری ارتباط با سرمایه گذاران و همچنین همکارانی است با تلفیق هنر گره چینی و هنر خود می‌توانند آثاری خلاقانه و زیبا خلق کنند.

انتهای پیام/

 آدرس: تبریز – خیابان ارتش جنوبی – روبروی خیابان ارک              تلفن: 6-35546164   فاکس:35543953    کدپستی: 5137653363   ایمیل: info@eachto.ir