هنر نازک کاری چوب، تلقیفی از ذوق و هنر صنعتگر در گره های خوش نقش چوب

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری آذربایجان شرقی، هفتمین نمایشگاه ملی صنایع دستی تبریز با حضور هنرمندان چیره دست کشور پهناورمان در حال برگزاری است.

این نمایشگاه که مامن همدلی و همکاری هنرمندان ایران زمین است در راستای معرفی ظرفیت های هنری و ایجاد فضایی مناسب جهت عرضه آثار خلاقانه این هنرمندان مبتکر، برپا شده است.

معرفی هنرمندان و آثار خلاقانه آن ها یکی از مهم ترین اهداف برگزاری این نمایشگاه ملی است، چراکه شناخت دقیق و جامع هنرهای سنتی و دستی هنرمندان ایران امری مدنی است تا به وسیله آن بتوان از هنر و هنرمندان این مرز و بوم حمایت و زمینه های لازم را برای حفظ و پاس داشت این گنجینه با ارزش فراهم کرد.

در همین راستا برآنیم تا در سری گزارشات روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان با معرفی هنرمندان شرکت کننده و همچنین آثار ارزنده آن ها؛ گذر کوتاهی در تماشاخانه فاخر هنر ایران اسلامی داشته باشیم.

*نازک کاری چوب

قدمت هنر نازک کاری چوب در ایران به دوران صفویه و زندیه تعلق دارد، پایه واساس نازك كاری روكش كردن طرح ها و نقشهای آماده شده از چوب های جنگلی و خوش نقش بر اساس طرح از قبل تعیین شده است.

اندیشه سالم، مهارت، ظرافت و زیبایی، ابتكار و سلیقه در نازك كاری حرف اول را می‌زند، گره‌های گردو، سنجد و گلابی كه بسیار زیبا وپر نقش اند در دستان ماهر و با ذوق هنرمندان  به هر صورت و شكلی كه بخواهند در می آ‌ید. علاوه بر مهارت استاد كاران، تنوع وزیبایی گره های گردو، سنجد و گلابی باعث زیبایی دو چندان این محصولات شده است.

"مهدی مشهدی" هنرمندان نازک کار چوب شهر اراک در ارتباط با حرفه خود تشریح کرد: این هنر به شکل های مختلف دیده شده است، بطوریکه تنوع این هنر را می توان در انواع ظروف، تندیس های چوبی و ... مشاهده کرد،

وی گفت: نوع نازک کاری چوب در شهر ما عمدتا به صورت تابلو و تندیس های چوبی برگرفته از نقوش طبیعت است، در این کارها عمدتا از چوب گردو استاده می شود اما در مواقعی استفاده از چوب های روسی ، توسکا و راش نیز دیده می شود. 

مشهدی در ارتباط با انتخاب این حرفه به صورت شغل اصلی در بین جوان های اراکی اظهار کرد: نمی توان به قطع یقین گفت که این رشته هنری به عنوان شغل اصلی جوان های اراکی انتخاب می شود، چراکه  بازار کار صنایع دستی در کشور ما سیر مطلوبی پیش رو ندارد به همین سبب این رشته هنری در کنار شغل اصلی جوان ها بیشتر کار و نوعی کمک هزینه آنها محسوب می شود.

هنرمند جوان اراکی در ارتباط با معرفی و عرضه محصولات هنری دستی هنرمندان در نمایشگاه های برگزار شده در سراسر کشور گفت: قطعا برگزاری نمایشگاه های صنایع دستی برای معرفی هرچه بهتر بعضی از رشته های هنری که  ناشناخته مانده اند اثر مثبتی دارد، رشته هنری ما نیز از این قاعده مستثنا نیست، چراکه بسیاری از مردم کشورمان با این رشته آشنایی کاملی ندارند و این نمایشگاه فرصتی را ایجاد می کنند تا مردم هنگام بازدید این رشته ها را از نزدیک شناخته و با نحوه ساخت آن ها آشنا شوند.

وی تاکید کرد: برای رشته هنری ما نمایشگاه‌ها جنبه اقتصادی  ندارد و مردم پس از بازدید و لمس کارها از نزدیک با این هنر آشنا می شوند و اقدام به خرید می کنند. هدف ما از شرکت در نمایشگاه ها معرفی حرفه خود و همچنین برقراری ارتباط با سایر هنرمندان و سرمایه گذارانی است که می توانند در این حوزه با ما همکاری داشته باشند.

مشهدی در پایان سخنان خود افزود: در بسیاری از نمایشگاه های صنایع دستی بسیاری از مردم  بدون نگاه کردن به داخل غرفه ها و توجه به هنرهای سنتی که از دل برآمده اند،  بسیار ساده از جلوی غرفه ها میگذرند و زمان کوتاهی را نیز برای آشنا شدن با هنرهایی که از شهرهای دیگر آمده اند اختصاص نمی‌دهند. امیدواریم تا این فرهنگ بین تمام مردم کشورمان ملموس گردد و حمایت های مردمی به صورت پر رنگ تر دیوار بزرگ هنر ایران را استحکام بخشد.

"حسن لرستانی" یکی دیگر از هنرمندان فعال در زمینه نازک کاری چوب از شهر اراک در ارتباط با درون مایه کارهای نازک کاری که در این نمایشگاه به نمایش درآمده بود اظهار کرد: هنر دست ساز ایران تلفیقی از هنر درون و ادبیات کهن ایران است، چنانکه در این کارها می بینید این طرح ها برگرفته از داستان های اساطیری ادبیات ایران همچون سیمرغ و غزال های تیزپا است  و هر یک از کارهای نقش گرفته من در این سال ها مفهوم خود را از یکی  داستان های تاریخی ادبیات ایران برگرفته است.

لرستانی در پایان بیان کرد: هنرمندان با کوچکترین حمایت از جمله برگزاری چنین نمایشگاه هایی قوت قلب گرفته و حرفه خود را با انرژی بیشتر ادامه می‌دهد برگزاری نمایشگاه ها سبب رونق یافتن بازار کار هنرمندان صنایع دستی می شود، پس بیاییم دست در دست هم بدهیم و از هنرمندان کشورمان حمایت لازم را به عمل آوریم.

انتهای پیام/

 آدرس: تبریز – خیابان ارتش جنوبی – روبروی خیابان ارک              تلفن: 6-35546164   فاکس:35543953    کدپستی: 5137653363   ایمیل: info@eachto.ir