هنر میناکاری روی سفال همدان

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی ، هفتمین نمایشگاه ملی صنایع دستی تبریز با حضور هنرمندان چیره دست کشور پهناورمان شد. این نمایشگاه که مامن همدلی و همکاری هنرمندان ایران زمین است در راستای معرفی ظرفیت های هنری و ایجاد فضایی مناسب جهت عرضه آثار خلاقانه این هنرمندان مبتکر، برپا شد.

معرفی هنرمندان و آثار خلاقانه آن ها یکی از مهم ترین اهداف برگزاری این نمایشگاه ملی است، چراکه شناخت دقیق و جامع هنرهای سنتی و دستی هنرمندان ایران امری مدنی است تا به وسیله آن بتوان از هنر و هنرمندان این مرز و بوم حمایت و زمینه های لازم را برای حفظ و پاس داشت این گنجینه با ارزش فراهم کرد.

در همین راستا برآنیم تا در سری گزارشات روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان با معرفی هنرمندان شرکت کننده و همچنین آثار ارزنده آن ها؛ گذر کوتاهی در تماشاخه فاخر هنر ایران اسلامی داشته باشیم.

*هنر مینا کاری روی سفال همدان

میناکاری هنر درخشان آتش و خاک است و این هنر با الهام گرفتن هنرمندان همدان  از لعاب کاری و نقاشی های اسلیمی و تذهیبی که بر روی کاشی های مساجد و اماکن متبرکه انجام می شده نشأت گرفته و امروزه به عنوان یکی از صنایع دستی اصیل و زیبا طرفداران بسیاری  در جای جای کشور و جهان پیدا کرده است.

سمیه حوتی یکی از بانوان هنرمند شهر همدان است که ۲۵سال سابقه فعالیت در رشته میناکاری روی سفال را دارد.

وی در ارتباط با هنر میناکاری روی سفال تشریح کرد: میناکاری روی سفال یکی از رایج ترین و پرطرفدارترین هنرهای دستی استان همدان محسوب می شود، این هنر که اکثرا با میناکاری روی فلز استان اصفهان اشتباه گرفته می شود، تفاوت‌های آشکاری با میناکاری روی فلز دارد.

حوتی ادامه داد: هنر میناکاری روی سفال استان همدان نوعی تلفیق رنگ، خاک و آتش است که به صورت نقاشی زیبا با طرح های اسلیمی و ختایی به روی ظروف پیاده می‌شود، البته باید گفت که ظرافت میناکاری روی فلز اصفهان بر روی سفال میسر نیست چراکه تک تک نقوش روی سفال کنده میشود، طبیعتا طرح های کنده شده به ظرافت میناکاری اصفهان که با قلم کشیده می شود نخواهد بود.

وی از موفقیت‌های خود به عنوان یک بانوی هنرمند در این عرصه سخن به میان آورد و گفت:  بسیار خرسندم که در این رشته فعالیت دارم و در طول فعالیت خود موفق به کسب دو مقام بزرگ شده ام که از جمله آنها می توان به کسب کارآفرینی برتر در دانشگاه جامع علمی کاربردی سال ۹۴و همچنین کسب مهر اصالت یونسکو برای طرح لاله هایم اشاره کرد.

سمیه حوتی از برگزاری نمایشگاه های صنایع دستی در شهرهای مختلف ابراز خرسندی کرد و ادامه داد: برگزاری چنین نمایشگاه ها این فرصت را به تمامی هنرمندان می دهد تا محصولات خود را به بازدیدکنندگان و سایر هنرمندان معرفی کنند. من از شرکت در این نمایشگاه بسیار خرسندم چرا که با شرکت در این نمایشگاه پیشنهادهای بسیاری برای صادرات و همچنین همکاری با برخی از ارگانها و ادارات جهت استفاده از ظروف میناکاری همدان کسب کرده ام.

بانوی هنرمند همدانی از شرکت در نمایشگاه تبریز نیز ابراز خوشحالی کرد و گفت: من برای اولین بار هست که به تبریز سفر کردم و در این نمایشگاه حضور یافتند و بسیار خوشحالم که با هنرمندان تبریزی آشنا شدم، اصلا این فکر را نمی‌کردم که نمایشگاه تبریز اینطور بازخورد داشته باشد می توان گفت که این  نمایشگاه یکی از استاندارد ترین نمایشگاه های برگزار شده کشوراست.

حوتی خاطرنشان کرد: نکته قابل توجهی که در نمایشگاه تبریز برای من حائز اهمیت بود، سوال های بسیاری از سوی اصناف مختلف مانند رستوران داران بود که برای زیبایی هرچه بهتر  ظروف رستوران خود، میناکاری روی سفال همدان را انتخاب و در مورد همکاری با ما آمادگی کامل خود اعلام کردند.

انتهای پیام/

 آدرس: تبریز – خیابان ارتش جنوبی – روبروی خیابان ارک              تلفن: 6-35546164   فاکس:35543953    کدپستی: 5137653363   ایمیل: info@eachto.ir