جلوه نمایی چرم تبریز در هنر "معرق چرم" اصفهان

معرفی صنایع دستی و آثار هنرمندان اقلیم های مختلف از اهداف برگزاری نمایشگاه های ملی برای حمایت از هنر و هنرمندان این مرز و بوم وفراهم کردن زمینه های مناسب برای پیشرفت آنها است، از این رو روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی در نظر دارد به پاس تشکر از حضور هنرمندان ار سراسر کشور در هفتمین نمایشگاه ملی صنایع دستی تبریز همزمان با فرش دستبافت به معرفی آثار هنری و صنایع دستی شرکت کنندگان به پردازد.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری آذربایجان شرقی، "معرق چرم"  نوعی تزئین چندتکه ای اشیا با چرم است که در آن قطعات مطابق با قسمت بندی های طرح از لایه های هم ضخامت، کنار هم چیده می شوند.

" اسماعیل میرفخر‌رجایی" هنرمند چیره دست این صنعت که از شرکت کنندگان در این نمایشگاه است، در خصوص تجربیات خود گفت: از سال 70 به کار با چرم علاقه‌مند شدم و به ساخت کیف و کفش و لباس به‌شیوه هنری و دست‌دوز پرداختم، سپس به وسیله همفکری و همکاری با هنرمندان نقاش روی چرم اصفهان، به‌طور اختصاصی به معرق و ملیلهچرم بر روی چوب پرداختم و پس از سال‌ها آزمون و خطا اکنون به ابداع یک رشته هنری جدید که کار با چرم و چوب و تولید انواع میز کنسول و آیینه گرفته تا صندلی است، رسیدم.

وی افزود: این ابداع توسط سازمان میراث فرهنگی کشور به ثبت رسیده و همچنین نشان اصالت از "یونسکو" را دریافت کرده است.

وی با بیان اینکه این رشته هنری یک رشته جدید است و شخصا چندین سال است که مشغول‌ به ‌کار در این حوزه است، ادامه داد:  با ثبت این ابداع این هنر اکنون جزو رشته‌های صنایع‌دستی محسوب می‌شود اما هنوز در بین مردم ناشناخته به حساب می آید و دغدغه امروزه من شناساندن این هنر به عامه مردم کشورم است.

وی نوآوری در هنر را یکی از راه های رشد و ایجاد تنوع در صنایع دستی دانست و گفت: از گذشته تا امروز نگاه محدودی به چرم از سوی  تولیدکنندگان صنایع دستی شده است، طوری که فقط به تولید کیف ، کفش و امثال آن پرداخته اند اما زمانی که گسترده تر به این موضوع نگریسته شود هنری همچون معرق کاری با چرم روی صنایع چوبی شکل می گیرد.

این هنرمند چیره دست با تاکید براینکه نباید در صنعت و صنایع دستی محدود فکر کرد، اظهار کرد: تبریز مهد انواع چرم است و تولیدات مختلفی در این حوزه دارد اما تا کنون خلاقیت خاصی در این خصوص انجام نداده است چرا خود این آذربایجان شرقی روی این هنر تمرکز ندارد زیرا خود ما چرم را از تبریز تهیه کرده و به اصفهان آورده و تولیدات انجام می دهیم.

وی ادامه داد: نزدیک به بیست سال  این هنر را روی قرآن و جعبه  های تزیینی انجام دادیم ولی 5 سال پیش بعد از جا افتادن این آثار به فکر گسترش آن، ابداع یک رشته جدید و پیاده سازی این هنر روی صنایع چوبی همچون میز کنسول قاب آینه و غیره کردیم که در حال حاضر با ایجاد کارآفرینی و شغلی گروهی نزدیک به 80 نفر مشغول به تولید این صنایع دستی در کارگاه من هستند.

میرفخر‌رجایی روند تولید یک اثر هنری با معرق کاری چرم  را تشریح کرد و گفت: در این هنر ابتدا طرح با توجه به قالب چوبی شیء موردنظر کشیده ، سپس قطعات چرم‌ها با توجه به طرح، بریده می‌شوند و با سوخت یا حکاکی دارند طرح مورد نظر روی چرم پیاده می شود، در ادامه  برش نخ‌های ملیله چرم جا‌گذاری و درنهایت چرم‌ها به‌صورت معرق در کنار هم  روی چوب چسبانده می شود، در این مرحله کار ثابت‌سازی انجام  و در انتها پتینه‌کاری و لاک‌کاری صورت می‌گیرد و فیکساتیو آخر زده می‌شود.

وی معرق چرم را یکی از هنرهای سنتی بسیار زیبای اصفهان که در حقیقت مجموعه چندین هنر ارزشمند خواند و اظهار کرد: هنر سوخت و معرق روی چرم منحصر به ایران است و علت نامگذاری آن انتقال نقش به پوست با قالب را داغ است و که  در واقع پوست را می‌سوزانند که به رنگ قهوه ای تیره درآید، در این راستا آن را "سوخته" نیز می‌نامند.

وی با ابراز خوشحالی از آموزش و معرفی این هنر ، افزود: دوست دارم فکر دیگر هنرمندان را باز کنم و برای معرفی این طرح در نمایشگاه‌های مختلف کشور شرکت می کنیم، البته هم یک ماه پیش در شهر تبریز در نمایشگاه حضور پیدا کردیم.

وی با بیان اینکه اکنون به شهرهای مشهد، تهران و تبریز صادرات این محصول را انجام می دهد، اذعان داشت: صنایع دستی معرق چرم استقبال خوبی از سوی سنین و قشرهای مختلف جامعه دارد ودر طول هفتمین نمایشگاه ملی صنایع دستی تبریز نیز فروش مناسبی داشتیم.

هنرمند پیشکسوت اصفهان در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه در سفر گذشته خود به تبریز از بخش های صنعتی و تولیدات مبلمان این شهر دیدن کرده است، گفت: در ابتدای سفرم با تحقیق از طریق اینترنت متوجه شدم  آثار تاریخی و مکان های دیدنی شهر تبریز بسیار است و اینبار بعد از پایان نمایشگاه زمانی برای بازدید آنها خواهم گذاشت.

انتهای پیام/

 آدرس: تبریز – خیابان ارتش جنوبی – روبروی خیابان ارک              تلفن: 6-35546164   فاکس:35543953    کدپستی: 5137653363   ایمیل: info@eachto.ir