مدير كل ميراث فرهنگى استان در آيين بزرگداشت انقلاب مشروطه/

ثبت ملی نهضت مشروطه ایران به مرکزیت تبریز

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گفت: تبریز در طول تاریخ مرکز مقاومت در برابر دشمنان و متجاوزان بوده و لایق آن است تا مدال مرکزیت نهضت مشروطیت ایران را بر سینه زند.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی، مرتضی آبدار عصر روز شنبه 14 مرداد در مراسم بزرگداشت یکصد و یازدهمین سالروز صدور فرمان مشروطیت با اشاره به برگزاری همزمان این مراسم با تحلیف مقام رئیس جمهوری در تهران، خاطر نشان کرد: تحلیف و سوگند امروز رییس جمهور محبوب ایران ثمره مجاهدت ها و خون های ریخته شده مجاهدین قیام مشروطیت در تبریز است.

 وی تاکید کرد: با رشادت های شهیدان در مقاطع مختلف تاریخی ایران به جایگاه کنونی رسیده است و ایران جوان امروز، که مدیون روزهای گذشته است باید با الگو گیری از نقش های جهادی سرداران ایران، از هر نوع گزندی مصون بماند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی در پایان سخنان خود به چهار برنامه راهبردی پیش روی این اداره کل در آینده ای نزدیک اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه تبریز در انقلاب مشروطه نقش بسزایی داشته و با خون مطهر بزرگانی چون ثقه الاسلام، خیابانی، ستارخان و باقرخان در راه قانون خواهی رنگین شده است، لذا شایسته است که نهضت مشروطیت ایران به مرکزیت تبریز در دفتر تاریخ ثبت گردد.

وی ادامه داد: تدوین طرح جامع حفاظت از آثار تاریخی مشروطیت در تبریز و توسعه موزه داری مشروطیت در تبریز یکی از مهم ترین اولويت هاى اداره كل ميراث فرهنگى است که برآنیم تا این مهم را با موفقیت محقق سازیم و در این راستا درتلاشیم که در آینده ای نزدیک خانه شهيد شیخ محمد خيابانى نيز به مجموعه موزه های تبریز بیافزاییم.

آبدار با اشاره به سومین  برنامه راهبردی این سازمان، افزود: راه اندازی گردشگری مشروطیت در تبریز در آستانه سال 2018 یکی دیگر از برنامه های مهم این سازمان تلقی می شود.

مدیرکل میراث فرهنگی استان در پایان تصریح کرد: آخرین برنامه راهبردی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، برگزارى همايش ملي نهضت مشروطيت در سال ۲۰۱۸ است.

انتهای پیام/

 آدرس: تبریز – خیابان ارتش جنوبی – روبروی خیابان ارک              تلفن: 6-35546164   فاکس:35543953    کدپستی: 5137653363   ایمیل: info@eachto.ir