انجام برنامه های پژوهشی بررسی باستان شناسی شهرستان ورزقان

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی، از انجام بررسی ها و مطالعه باستانشناسی دو دوره مفرغ و آهن شهرستان ورزقان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی، مرتضی آبدار صبح امروز 11 مهرماه  با اعلام این مطلب افزود: مطالعات و بررسی های باستان شناسی شهرستان ورزقان برای اولین بار با مجوز رسمی از پژوهشگاه میراث فرهنگی به سرپرستی دکتر نوبری باستان شناس برجسته کشور و عضو هیئت علمی دانشگاه شهید مدرس تهران آغاز و در حال انجام است.

وی گفت: این پروژه به مدت پنج سال به منظور بررسی فرضیه گسست دو دوره مفرغ  و آهن در شهرستان های ورزقان، هوراند، اهر، کلیبر، خداآفرین، مرند و جلفا اجرایی خواهد شد.

آبدار اظهار کرد: با توجه به پیشینه و قدمت تاریخی شهرستان ورزقان این بررسی های صورت گرفته بیشتر در محوطه های باستانی متعلق به عصرآهن و مفرغ و به ویژه شناسایی دوره های متعلق به اوراتو با هدف مستندنگاری انجام می گیرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی بیان کرد: در این منطقه پروژه قلعه سغندیل، مربوط به عصرآهن و دوره اورارتویی مورد بررسی قرار گرفته و کاوش های باستان شناسی انجام گرفته است.

وی همچنین متذکر شد: از امروز کاوش و حفاری های کورگان های محوطه روستای رواندق در این شهرستان آغاز گشته و تا یک ماه این کاوش ها ادامه خواهد یافت.

گفتنی است شهرستان ورزقان یکی از شهرستان‌های استان آذربایجان شرقی است که در فاصله ۷۵ کیلومتری از مرکز استان یعنی شهر تبریز قرار داد.

انتهای پیام/

 آدرس: تبریز – خیابان ارتش جنوبی – روبروی خیابان ارک              تلفن: 6-35546164   فاکس:35543953    کدپستی: 5137653363   ایمیل: info@eachto.ir