مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی/

تکریم و حفظ شأن مساجد و اماکن مقدس اولویت اصلی میراث فرهنگی استان است

مساجد، بقاع متبرکه و اماکن مقدس به عنوان یکی از تاثیرگذارترین عناصر در فرهنگ اسلامی و نیز جاذبه های گردشگری ایران همواره مورد تکریم و احترام بوده و هستند.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی مرتضی آبدار صبح امروز ۱۲ مهرماه در بازدید از روند مرمتی مسجد کبود با ذکر این مطلب گفت: عزم اداره کل میراث فرهنگی استان در مرمت و احیای مساجد تاریخی به خودی خود نشانگر اهمیت بالای آن است به طوریکه در حدود یک دهه گذشته بالغ بر یکصد مسجد تاریخی توسط اداره کل مرمت و برای بهره برداری شایسته تر تقدیم مردم متدین و شریف استان شده است.

او افزود: زیبایی های بی نظیر مساجد و بقاع متبرکه استان و به ویژه مسجد کبود که در داخل پرونده بازار تاریخی تبریز به ثبت جهانی نیز رسیده است، همواره استقبال گردشگران را به دنبال داشته است و تصاویر منتشر شده از حضور و بازدید  توام با ادب و احترام و گردشگران در این اماکن در فضای مجازی به خودی خود گویای ارزش و جذابیت این اماکن برای گردشگران است.

آبدار گفت: به دلیل تبلیغ بسیار گسترده و موثر  و رویدادهایی همچون تبریز 2018 ، در روزهای اخیر و در ایام سوگواری حضرت سیدالشهدا ، شاهد حضور چشمگیر و همراه با احترام و افتخار گردشگران خارجی در بقاع متبرکه همچون بقعه سید حمزه(س) و عزاداری ها و هیئات مذهبی بودیم که تصاویر آن در فضای مجازی مکرر منتشر شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی استان با اشاره به ویدئوی منتشر شده از حضور گردشگران همزمان با اقامه نماز جماعت در مسجد کبود تبریز و با تاکید بر اینکه حفظ حرمت مسجد و منبر در کنار پاسداری از میراث فرهنگی اولویت اداره کل است، گفت: همواره به پرسنل و راهنمایان مستقر در مسجد کبود تاکید شده است که موارد و ملاحظات لازم به گردشگران در حین بازدید از مسجد کبود و اماکن مشابه یاد آوری شود که همزمانی بازدید با زمان نماز مغرب و عشا و عدم حضور راهنما در لحظه مذبور منجر به بروز این مورد شده است.

آبدار در ادامه گفت: با تاسف فراوان اگرچه این امکان وجود داشت و بهتر نیز می شد  که همچون یک فرد مسلمان و مومن وظیفه شناس  به جای فیلمبرداری با هدف انتشار این ویدئو ، مراتب در لحظه به خود گردشگران یا مدیریت مسجد کبود به مصداق امر به معروف و نهی از منکر انتقال پیدا می کرد تا  به تذکر و اقدام لازم منتهی شود و سیره نبی اکرم (ص) و ائمه علیهم السلام نیز احیا و محقق می شد.  حال اینکه با توجه به گستردگی دسترسی در فضای مجازی انتشار چنین ویدئویی بدون توجه به قصد و منظور منتشر کننده از انتشار آن، می تواند اصل قضیه را تحت الشعاع قرار دهد.

مدیرکل میراث فرهنگی استان خطاب به رسانه ها گفت: در آستانه رویداد بزرگ تبریز ۲۰۱۸ از ظرفیت رسانه بایست در راستای تقویت تبریز ، همدلی و هم افزایی نیات خیر استفاده شود و در این مسیر از اصحاب رسانه استمداد می کنیم تا یاریگر ما باشند و از ایجاد حاشیه هایی از این دست که نه به نفع تبریز است و نه نفعی به توسعه تبریز و ترویج دین مبین اسلام دارد، خودداری شود.

شایان ذکر است بر اساس تصمیم به عمل آمده، در مواقع اقامه نماز جماعت ظهر، عصر، مغرب و عشا بازدید از مسجد به مدت ۲۰ دقیقه تعطیل خواهد شد.

انتهای پیام/

 آدرس: تبریز – خیابان ارتش جنوبی – روبروی خیابان ارک              تلفن: 6-35546164   فاکس:35543953    کدپستی: 5137653363   ایمیل: info@eachto.ir