رونق فرهنگی و اقتصادی در گرو حرکت به سمت گسترش ارتباطات و تبادلات بین المللی

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی رونق فرهنگی و اقتصادی و بویژه گردشگری را در گرو حرکت به سمت گسترش تبادلات و ارتباطات بین المللی با سایر کشورها دانست.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری  آذربایجان شرقی، مرتضی آبدار روز پنج شنبه 20 مهر در نشست با اعضای شبکه شورای عالی انجمن دوستی ایران با سایر کشورها با اعلام این مطلب افزود: انجمن های دوستی فرصتی در حوزه دیپلماسی عمومی هستند تا بتوانند ارتباطات فرهنگی و تاریخی را بین مردم کشورها ایجاد نموده و ارتقا بخشند.

آبدار در ادامه با اشاره به انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال 2018 به تشریح برنامه های پیش رو در برگزاری این رویداد مهم فراملی پرداخت و عنوان کرد: با توجه به اینکه تبریز 2018 می تواند ویترینی برای جمهوری اسلامی ایران باشد باید از ظرفیت انجمن‌های دوستی ایران با سایر کشورها در ایجاد ارتباطات و مراودات فرهنگی با دیگر کشورها بهره جست.

وی گفت: این انتخاب با توجه به ظرفیت های موجود چه از نظر تاریخی و فرهنگی در تبریز و استان می تواند فرصتی تاریخی برای استفاده حداکثری در حوزه توسعه گردشگری استان باشد تا بتوانیم خود را در عرصه جهانی با کمک و ظرفیت انجمن های دوستی در سایر کشورها مطرح کنیم.

وی به وجود آثار ثبتی در فهرست جهانی یونسکو همچون بازار تبریز و کلیسای سنت استپانوس جلفا اشاره کرد و یادآور شد: به امید خدا جنگلهای ارسباران نیز در سال 2018 به عنوان میراث طبیعی جهانی به ثبت خواهد رسید.

وی گفت: در استان فرصت های منحصر به فردی نیز در حوزه سرمایه گذاری های داخلی و خارجی  با توجه تعریف بسته های تشویقی برای جذب سرمایه گذاری در توسعه زیرساخت های گردشگری وجود دارد بطوریکه تا پایان دولت در سال 1400 شاهد تحولات اساسی در زیرساخت های گردشگری خواهیم بود.

مدیرکل میراث فرهنگی استان با اشاره به رشد 4 برابری سرمایه گذاری در حوزه زیرساخت های گردشگری استان افزود: امیدواریم بتوانیم با استفاده از پتانسیل انجمن های دوستی در راستای جذب سرمایه گذار برای توسعه زیرساخت های گردشگری به ویژه هتل داری در تبریز و استان گام های موفقی برداریم.

آبدار با اشاره به صدور روادید الکترونیکی در فرودگاه بین‌المللی تبریز عنوان کرد: این امر در راستای تسریع در فرایند ورود گردشگران به استان و در راستای اهداف تبریز 2018 صورت گرفته است  که بازخورد بسیار خوبی نیز داشته است.

نایب رئیس شبکه انجمن های دوستی ایران نیز در این نشست عنوان کرد: ایجاد پل ارتباطی بین مردم کشورهای دوست مهم‌ترین دغدغه انجمن دوستی ایران با سایر کشورها است که می تواند زمینه ساز تبادل پیام های فرهنگی و اجتماعی میان دو کشور باشد.

سیدان ایجاد خواهر خواندگی بین شهرها، برگزاری هفته های فرهنگی، نمایشگاه های بین المللی و ارتقا تبادلات اقتصادی ، فرهنگی و به ویژه گردشگری را از جمله فعالیت های این انجمن ها است.

سیدان در ادامه رویکرد انجمن های دوستی را غیر دولتی، غیرسیاسی و غیر انتفاعی برشمرد و تصریح کرد: باید از ظرفیت های انجمن های دوستی به عنوان یک برند بین المللی در برگزاری رویداد های مهم همچون تبریز 2018 استفاده کرد.

شایان ذکر است در این نشست تفاهم نامه همکاری مشترک ما بین اداره کل میراث فرهنگی استان، اداره کل صنعت، معدن و تجارت،  شورای اسلامی کلانشهر تبریز و شبکه انجمن های دوستی ایران  به امضا رسید.

 انتهای پیام/

 آدرس: تبریز – خیابان ارتش جنوبی – روبروی خیابان ارک              تلفن: 6-35546164   فاکس:35543953    کدپستی: 5137653363   ایمیل: info@eachto.ir