A901.jpg

به منظور انجام مطالعات و امکان سنجی با هدف توسعه گردشگری

نشست نمایندگان آژانس همکاری های بین المللی ژاپن (جایکا) و مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی برگزار شد

نشست مشترک در راستای ارتقای همکاری های متقابل بین آژانس همکاری های بین المللی ژاپن (جایکا) و اداره کل میراث فرهنگی استان در حوزه انجام مطالعات و امکان سنجی با هدف توسعه گردشگری تبریز و استان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی، در این نشست که روز یکشنبه 21 آبان با حضور نمایندگان ارشد آژانس همکاری های بین المللی ژاپن (جایکا)، مدیرکل میراث فرهنگی استان، معاون عمرانی شهردار تبریز و نمایندگان بخش خصوصی گردشگری در تبریز برگزار شد، ظرفیت های موجود در حوزه گردشگری و میراث فرهنگی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

آکیرا اوهارا، کارشناس ارشد میراث فرهنگی وگردشگری جایکا، در این نشست بر ارتقای جایگاه تبریز در مقیاس جهانی تاکید و عنوان کرد: تبریز صرف یک شهر نیست بلکه عضو تاثیرگذار کوریدور جاده ابریشم و ورودی اروپا به شمار می رود از اینرو باید به شایستگی مورد معرفی قرار گیرد.

وی برندسازی و طراحی برنامه های عملی را در حوزه گردشگری و میراث فرهنگی مهم برشمرد و گفت: تبریز به دلیل دارا بودن آثار ثبتی در فهرست جهانی یونسکو همچون بازار تبریز و قرارگیری آن در مسیر جاده ابریشم ظرفیت بالائی برای توسعه گردشگری تاریخی و فرهنگی دارد.

آکیرا اوهارا بیان کرد: تجزیه و تحلیل آماری درست منابع و زیر ساخت های موجود هم از لحاظ گردشگری و میراث فرهنگی در استان می تواند در شناسایی ظرفیت های استان و در نتیجه اجرای موفق پروژه ها و معرفی استان به عنوان یکی از مقاصد مهم گردشگری در ایران یاری رساند.

وی بر نقش پررنگ بخش خصوصی در حوزه گردشگری تاکید کرد و افزود: عمدتا صنعت گردشگری متعلق به بخش خصوصی است و رونق گردشگری در گرو فعالیت و همکاری دوجانبه این بخش با بخش دولتی خواهد بود.

اوهارا همچنین بر مشارکت جامعه محلی در اجرایی کردن برنامه های گردشگری تاکید کرد و گفت: آگاهی و میزان مشارکت مردم بومی و محلی برای توسعه گردشگری بسیار مهم است.

مرتضی آبدار، مدیرکل میراث فرهنگی استان در این نشست عنوان کرد: پیشینه غنی تاریخی تبریز و قرارگیری آن در مسیر جاده ابریشم این شهر را به یکی مهمترین شهرهای کشور تبدیل کرده است که همین امر می تواند موجب ایجاد تعاملات بین المللی گردد.

وی تشریح کرد: میراث فرهنگی استان همکاری های بسیار خوبی با مجموعه های علمی و دانشگاهی داخلی و خارجی داشته است و آمادگی داریم تا پروژه های مشترکی را با مشارکت جایکا در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری اجرا کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی استان در ادامه با تاکید بر ظرفیت های ویژه استان افزود: منطقه ارسباران که در حال ثبت جهانی است و میراث طبیعی و نیز فرهنگی و تاریخی منحصر به فردی را در خود جای داده است و همچنین شهر تاریخی مراغه با دارا بودن منابع عظیم تاریخی و دیرین شناختی می توانند به عنوان پروژه های مشترک در حوزه های تخصصی، هدف مطالعات و همکاری های استان با جایکا قرار گیرند.

آبدار در ادامه به جایگاه تبریز در میان کشورهای اسلامی به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال 2018 اشاره کرد و گفت: استفاده از تجارب جایکا در حوزه های مربوط به میراث فرهنگی و گردشگری خصوصا در جلب مشارکت های مردمی می تواند ما را در امر عملی کردن برنامه های مد نظر برای سال 2018 و سالهای بعد از آن به منظور تبدیل تبریز به یک مقصد پایدار گردشگری کمک نماید.

شایان ذکر است در این نشست مواردی همچون توسعه گردشگری با محوریت میراث فرهنگی و چگونگی برخورداری مردم محلی از عواید ثبت جهانی آثار تاریخی و طبیعی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

انتهای پیام/

 آدرس: تبریز – خیابان ارتش جنوبی – روبروی خیابان ارک              تلفن: 6-35546164   فاکس:35543953    کدپستی: 5137653363   ایمیل: info@eachto.ir