موزه آذربایجان ، به لحاظ قدمت و غنای آثار موجود در آن یکی از مهمترین موزه های کشور محسوب می شود که بیش از نیم قرن سابقه دارد ، این موزه در کنار اهمیت علمی- پژوهشی برای محققان و پژوهشگران ، همواره مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی بوده وهمه ساله پذیرای جمع کثیری از علاقمندان است.اندیشه ایجاد موزه در تبریز به حدود سالهای 1306 و 1307 بر میگردد که در اولین گام به برگزاری نمایشگاهی از سکه های مکشوفه از تبریز در کتابخانه تربیت منجر شد.

بعد از گذشت قریب به سی سال در سال 1336 با نمایش 202 قطعه ازآثار فرهنگی ارسالی از موزه ایران باستان در کتابخانه ملی تبریز بنیان نهاده شد . در سال 1337محل فعلی موزه درجوار مسجد کبود تعیین و عملیات ساختمانی موزه آغاز و در سال 1341 افتتاح شد. این بنا بر اساس نقشه تنظیمی آندره گدار باستان شناس فرانسوی و ترسیم اسماعیل دیباج احداث گردیده است .ساختمان موزه از بخشهای مختلف از جمله چهار تالار نمایش اشیاء تاریخی ، بخشهای اداری و فنی(آزمایشگاه و مخازن ) و کتابخانه تخصصی تشکیل یافته است . در تالار طبقه اول موزه آثار مربوط به دوره پیش از اسلام به نمایش گذاشته شده است.

طبقه فوقانی موزه به سه بخش : تالار دوره اسلامی ، بخش سکه و مهر و کتابخانه موزه تقسیم می شود .در بخش اسلامی موزه آثاری از قرون اولیه تا قرن چهاردهم هجری نگهداری می شود .

در تالار ضلع شمالی این طبقه که به نمایش سکه و مهر اختصاص دارد مجموعه نسبتا کاملی ازسکه های متعلق به ادوار مختلف تاریخی ایران به ترتیب سلسله ها به نمایش گذاشته شده اند، این مجموعه سکه های دوره هخامنشی تا قاجار را شامل می شود .همچنین مهرهایی از هزاره سوم قبل از میلاد تا قرون اخیر در این بخش نگهداری می شوند که شکل و جنس گوناگونی دارند.

کتابخانه تخصصی موزه آذربایجان نیز با دارا بودن بیش از سه هزار جلد کتاب یکی از منابع مهم برای پژوهشگران محسوب   می شود .تالارطبقه زیرزمین موزه آذربایجان نیز آثارهنری یکی از هنرمندان مجسمه ساز تبریزی (احد حسینی) را در خود جای داده است ، این بخش متشکل از مجسمه هایی گچی با مضامین اجتماعی در جوامع بشری می باشد .جدیدترین بخش از موزه آذربایجان که در سال 1386 افتتاح گردیده است بخش سنگ نگارهای موزه است که در آن سنگ مزارت تاریخی ، پیکره های سنگی و سنگ نوشته ها به نمایش گذاشته شده است .

 

- تعطیلات سالانه موزه :

-   9 محرم ( برابر با روز تاسوعا )

- 10 محرم (روز عاشورا ، شهادت امام حسین (ع))

28 صفر (رحلت پیامبر اکرم (ص) )

- 21 مضان (شهادت حضرت علی (ع) )

- 25 شوال (شهادت امام جعفر صادق (ع))

- 14 خرداد ماه ( رحلت امام خمینی (ره) )


بهای بلیط:

برای بازدیدکنندگان داخلی : 30/000 ریال

برای بازدیدکنندگان خارجی : 200/000 ریال

نشانی: خیابان امام خمینی ، جنب مسجد کبود

تلفن: 35261696-041

 

 آدرس: تبریز – خیابان ارتش جنوبی – روبروی خیابان ارک              تلفن: 6-35546164   فاکس:35543953    کدپستی: 5137653363   ایمیل: info@eachto.ir